سلام بر تمامی کاربران عزیز مجموعه های حقوق ساده ساز

بسم الله الرحمن الرحیم

  • ساده ساز ایین دادرسی کیفری
  • ساده ساز متون فقه

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پرینت

درخواست رفع ابهام جهت رعایت حقوق داوطلبان

نوشته شده توسط حقیر ولائی نظری در تاریخ . ارسال شده در دست نوشته

باسمه تعالی

 

درخواست رفع ابهام جهت رعایت حقوق داوطلبان

 

استاد محترم در ویراست جدید دوره سه جلدی حقوق کیفری اختصاصی برخی از ابهامات

را رفع و اصلاح نموده اند. لیکن برخی ابهامات همچنان بدون اصلاح باقی مانده است.

 

نظر به اینکه منبع اصلی درس حقوق جزای اختصاصی در آزمون کارشناسی ارشد دوره فاخر حقوق کیفری اختصاصی استاد بزرگوار جناب آقای دکتر حسین میرمحمّد صادقی می باشد. رفع ابهامات موجود در آن برای آرامش ذهنی داوطلبان آزمون های حقوقی امری بدیهی است.

دوره فاخر حقوق کیفری اختصاصی مذکور، که توسط یکی از اساتید برجسته حقوق کیفری ایران ـ به تعبیر اکثریت در حال حاضر بهترین ـ نگارش یافته است، با بیانی شیوا و روان سهمی بسیار در آموزش حقوق کیفری به دانش آموختگان این حوزه از حقوق کیفری دارد.

حقیر خود بارها و بارها این کتب را مطالعه کرده  و هر بار گوشه ای از علم نهفته در آن را درک نموده ام. بدون شک نه تنها حقیر بلکه همه دانش آموختگان حقوق در دهه اخیر بالاخص حقوق کیفری و جرم شناسی وامدار استاد بزرگوار هستند.

در ویرایش جدید کتب منتشره به مطالبی برخورد نمودم، که به نظر می‌رسد به دلایل ذیل از دیدگاه تیزبین استاد بزرگوار پنهان مانده است:

 

1. اصلاحات پی در پی در متن قانون مجازات اسلامی در آخرین روزهای تصویب نهایی آن از سوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی 

2. تنظیم و نگارش قسمت هایی از کتاب قبل از تصویب نهایی قانون و از قلم افتادن برخی اصلاحات در ویرایش نهایی (به تعبیر استاد محترم: وقت گذاری موسّع و واقعاً شبانه روزی برای انجام اصلاحات لازم در این کتاب ها از همان زمان تصویب قانون حتّی چندین ماه قبل از آن) (جرایم علیه اشخاص/17)

برای مثال در در جلسه مورخ 1391/11/24 کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی عبارت: «یا نظیر آن» به متن ماده 290 ق.م.ا. اضافه گردید. در کتاب جرایم علیه اشخاص، اثری از این عبارت و تحلیل آن دیده نمی‌شود.

در ضمن حین مطالعه به مطالب ذیل برخورد نمودم که عیناً نقل می‌شود:

1. موضوع: تبصره 2 م 127 ق.م.ا. (آیا این تبصره ناسخ تبصره م 612 ق.م.ا.ت. می‌باشد؟)

استاد محترم در این زمینه فرموده‌اند:

نمی‌توان مجازات معاونت در قتل عمدی موجب تعزیر را براساس ماده 127 «قانون مجازات اسلامی» تعیین کرده و این ماده را ناسخ تبصره ماده 612 «قانون مجازات اسلامی» دانست. (جرایم علیه اشخاص/435)

تبصره 2 م 127، همانطور که دیدیم، مجازات معاون را در صورتی که مباشر قصاص نشده و به جای آن به مجازات مذکور در ماده 612 (یعنی سه تا ده سال حبس) محکوم شود، عبارت از بیش از شش ماه تا دو سال و یا نود و یک روز تا شش ماه تعیین کرده است. (جرایم علیه اشخاص/326)

به نظر می رسد مطالب فوق با هم متعارض است؟!؟ [استاد محترم در ویراست 3 که در تابستان 1393 چاپ شده است تعارض فوق را رفع نموده و قائل به نسخ تبصره م 612 شده اند].

2. تفسیر تبصره 2 م 19 ق.م.ا. (از درجه بالاتر محسوب می شود یعنی چه؟  اگر حداقل منطبق با درجه 7 و حداکثر منطبق با درجه 5 بود، درجه 7 محسوب می شود یا درجه 5؟)

استاد محترم در این زمینه فرموده‌اند:

«به نظر می رسد چون مجازات رشا [شش ماه تا سه سال حبس]، براساس ملاک مبهم مذکور در ماده 19، حبس از درجه یک تا پنج نمی‌باشد،» (جرایم علیه امنیت/440)

مجازات مذکور در ماده 612 «قانون تعزیرات» (سه تا ده سال) ... با توجه به ضابطه مقرّر در ماده 19 «قانون مجازات اسلامی »، مصوب سال 1392، حبس تعزیری درجه پنج محسوب می شود. (جرایم علیه اشخاص/325) [استاد محترم در ویراست 3 که در تابستان 1393 چاپ شده است عبارت حبس تعزیری درجه پنج را به عبارت «حبس تعزیری درجه چهار» اصلاح نموده اند].

«مجازات های تبعی، طبق ماده 25 قانون مذکور، برای حبسهای از درجه یک تا درجه پنج پیش بینی شده است (که مجازات خیانت در امانت [شش ماه تا سه سال حبس] هم در این محدوده قرار می گیرد)» (جرایم علیه اموال/202)

«در حال حاضر با توجه به ماده 19 قانون مجازات اسلامی، مصوب سال 1392، و تبصره 2 آن، همانطور که قبلاً اشاره کردیم، مجازات حبس در کلاهبرداری [یک تا 7 سال/دو تا ده سال] حبس تعزیری درجه چهار است.» (جرایم علیه اموال/129/زیرنویس 1)

به نظر می‌رسد:

اوّلاً: ابهامی در تبصره 2 م 19 ق.م.ا. وجود ندارد.

ثانیاً: استاد بزرگوار در تفسیر تبصره 2 م 19 ق.م.ا. به نحو متعارض عمل نموده‌اند زیرا برای تعیین درجه مجازات جرایم رشا و قتل عمد موجب تعزیز حداقل مجازات حبس و برای تعیین درجه مجازات جرایم خیانت در امانت و کلاهبرداری، حداکثر مجازات حبس را ملاک قرار داده‌اند. توضیح آنکه در جرم رشا اگر حداقل حبس (شش ماه) را ملاک قرار دهیم، مجازات رشا تعزیری درجه هفت محسوب می‌شود و اگر حداکثر حبس (سه سال) را ملاک قرار دهیم، تعزیری درجه پنج محسوب می‌شود. در جرم قتل عمد موجب تعزیر نیز اگر حداقل حبس (سه سال) را ملاک قرار دهیم، مجازات آن تعزیری درجه پنج محسوب می‌شود و اگر حداکثر حبس (ده سال) را ملاک قرار دهیم، تعزیری درجه چهار محسوب می‌شود. در جرم خیانت در امانت اگر حداقل حبس (شش ماه) را ملاک قرار دهیم، مجازات خیانت در امانت تعزیری درجه هفت محسوب می‌شود و اگر حداکثر حبس (سه سال) را ملاک قرار دهیم، تعزیری درجه پنج محسوب می‌شود. در جرم کلاهبرداری نیز اگر حداقل حبس (حسب مورد یک/دو سال) را ملاک قرار دهیم، مجازات کلاهبرداری تعزیری درجه شش محسوب می‌شود و اگر حداکثر حبس (حسب مورد هفت/ده سال) را ملاک قرار دهیم، تعزیری درجه چهار محسوب می‌شود.

نظرات   

0 #15 درخواست رفع ابهام جهت رعایت حقوق داوطلبانامین 1395-10-30 20:59
سلام.
گرچه سوال تکراری هست و از این بابت عذرخواهی میکنم.کتاب جرایم علیه اشخاص بنده چاپ پاییز 93 هست.ایا این چاپ هم تغییر کرده و باید چاپ جدید تهیه شود؟
ممنون میشم اگر پاسخ دهید
ـــــــــــــ
سلام
ظاهراً بله
بنده چاپ جدید را رویت نکرده ام دقیقا
بازگو کردن
0 #14 مرضا 1394-09-08 05:25
باسلام. شخصی در منطقه ای که شکار مجاز است حیوانی را نشانه می گیردو به او شلیک میکند،پس از شکار متوجه می شود که او یک محیط بان بوده است. عمل او مشمول کدام گزینه است؟
۱) قتل عمد به علت عمل نوعا کشنده ۲)قتل شبه عمد ۳) قتل خطای محض ۴) به علت تقصیر محیط بان شخص مسولیتی ندارد.
باتشکر
بازگو کردن
0 #13 هرضا 1394-09-04 06:44
باسلام. ایا کشتن کافر توسط مسلمان فقط تعزیر داره یا دیه + تعزیر؟ چون به نظر بنده ۲ حکم متناقض در ماده ۳۱۰ و ۳۱۱ ق م ا راجع به مجازات کشتن کافر توسط مسلمان داده شده است بدین نحو که در م ۳۱۰ اشاره کرده اگر مسلمان،مستامن،ذ می و معاهد مرتکب محازاتی بر غیرمسلمانی که مستامن ،ذمی و معاهد نیست بشود فقط تعزیر داره در حالیکه قسمت اول ماده ۳۱۱ راجع به اسلام و عدم اسلام مجنی علیه با فرض مسلمان بودن مرتکب داره بحث میکنه و میگه اگراولیادم یا مجنی علیه نتوانند اسلام شخص را در زمان جنایت اثبات کنند (یعنی مرتکب مسلمان و مجنی علیه غیر مسلمان باشه) قصاص منتفی و مرتکب باید دیه بدهد + تعزیر بشود. ۲ حکم متناقض ظاهری بنظر بنده وجود داره. نظر شما چیست؟ باتشکر
بازگو کردن
0 #12 حرضا 1394-09-01 07:26
باسلام. اقای ب در ملک اقای الف به صورت غیر مجاز مبادرت به حفر چاهی می کند، اقای الف با مشاهده چاه ،مبادرت به گذاشتن سنگی در جلوی چاه میکند چون میداند فردا اقای ج که طلبکار او هست به خانه او می اید،،اقای ج که طلبکاره فردا برای طلبش به اقای الف رجوع میکند و الف او را تعارف خانه می کند،اقای ج به سنگ برخورد کرده و داخل چاه افتاده و می میرد،به نظر شما چه کسی مسول است؟ ۱) الف به خاطر سونیت ۲) ب به خاطر عمل غیرمجاز ۳) الف و ب مشترکا ضامن اند ۴) ضمان متوجه کسی نیست. باتشکر
-----
با سلام
گزینه 1
بازگو کردن
0 #11 درخواست رفع ابهام جهت رعایت حقوق داوطلباندلا 1394-05-27 08:39
سلام و درود خدمت آقای کلانتری که به فکرجامعه حقوقی کشورند و با توجه به تغیرات قوانین کتاباشونو بروز می کنن واصلاحات رو بموقه تو سایت قرار میدن . من میخوام واسه ارشد امسال کتابای دکتر میر محمد صادقی رو نخونم وبه جای آنها 2 جلد جزای اختصاصی شادی عظیم زاده و خود متن قانون به علاوه تست صبری رو کارکنم آیا میتوانم بالای 80٪ بزنم جزای اخصاصی رو ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید منو. با سپاس و تشکر .
ــــــــــــــ
با سلام
خیر
کتب مرجع باید برای ارشد مطالعه شود.
بازگو کردن
0 #10 درخواست رفع ابهام جهت رعایت حقوق داوطلبانpejman 1394-05-25 08:19
نقل کردن pejman:
با سلام
کتاب های من چاپ 92 هستن.من هم سوال علی رو دارم.آیا با این تغییرات به نظر شما نیاز هست کتب چاپ جدید رو تهیه کنم؟امسال آزمون ارشد دارم.ممنون میشم پاسخ بدبد.
ممنون از سایت خوبتون

آقا سوال من جواب نداره؟
-----------
سلام
بنده جای حضرتعالی بودم چاپ 94 را تهیه میکردم هر چند تغیبرات جزیی لیکن مهم است
بازگو کردن
+2 #9 کتب دکتر صادقیpejman 1394-05-21 14:19
با سلام
کتاب های من چاپ 92 هستن.من هم سوال علی رو دارم.آیا با این تغییرات به نظر شما نیاز هست کتب چاپ جدید رو تهیه کنم؟امسال آزمون ارشد دارم.ممنون میشم پاسخ بدبد.
ممنون از سایت خوبتون
بازگو کردن
+2 #8 خرید کتابعلی م 1394-05-15 14:45
سلام و عرض ادب
از زمانی که این بحث اصلاحات در کتب 3 گانه استاد میر محمد صادقی را دیدم واقعا نگران شدم یعنی باید کتاب را با ویراست جدید بخریم ؟؟؟؟؟؟؟؟
من چاپ بهار 93 را دارم !!!
بازگو کردن
0 #7 جرم منافی عفتدانشجوی دکتری 1394-02-13 19:57
سلام در ماده 637تعزیرات مجازات جرایم منافی عفت بدون ذکر حداقل تا 99ضربه شلاق تعیین شده و در ماده 19قانون مجازات در درجه بندی مجازات در درجه شش میزان شلاق رو در جرایم منافی عفت سی تا نود و نه ضربه تعیین کرده بنظرم ماده 637در قسمت مجازات بموجب این قسمت از ماده 19نسخ شده یعنی راهکار اینست که حداقل ضربه برای تعیین مجازات این جرم باید 30ضربه باشه نظر شما چیست؟معذرت از اینکه وقتتون رو گرفتم
ـــــــــــــ
با سلام
با نظر شما موافق نیستم به تبصره های ماده 19 دقت نمایید.
بازگو کردن
0 #6 درخواست رفع ابهام جهت رعایت حقوق داوطلبانکاوه 1394-02-12 21:00
با سلام خدمت ......... کلانتری
بنده چاپ جدید پاییز 93 کتاب استاد میرمحمد صادقی را مطالعه کردم درص 198خیانت در امانت صراختا درجه 5 دانسته شده ودر ص 122 همبن کتاب کلاهبرداری ساده ومشدد به ترتیب درجه 4و5 دانسته شده اند،یعنی با یک معیار سنجش، ولی همچنان در ج3 ص 443 چ پاییز 93در بحث شروع به ارتشا یشان معتقدند مجازات رشا در درجات 1تا 5 قرار نمیگیرد و ابهام ماده 19 را دلیل میدانند، به نظر میاد استاد در چاپ جدید ج 3 را علیرغم روی جلد که بازبینی شده دانسته اند،همچون ج2اصلاح ننموده اند، نظر شماچیست ؟؟ من در حال مطالعه برای آزمون دکتری هستم وبروز بودن برام مهم هست لطفا نظ راتتون رو برای بهره مندی دانشحویان همچنان ارایه بدین.
با تجدید احترام فراوان
ــــــــــــ
با سلام
با شما موافقم و عینا در سایت ذکر نموده ام.
بازگو کردن
0 #5 استدعا وقدردانیکاوه 1394-02-10 20:40
با سلام خدمت ....... بزرگوار جناب کلانتری
از لطف شما که بهره علمیتون رو بی دریغ در اختیار دانشجویان قرار میدین کمال تشکر رو دارم، واز شما استدعا دارم که تغییرات استدلالی اساتید رو به همین منوال در سایتتون قرار بدید!
با آرزوی موفقیت بیش از پیش شما
ـــ
با سلام
ان شاا...
بازگو کردن
0 #4 درخواست رفع ابهام جهت رعایت حقوق داوطلبانمحسن1 1393-11-25 08:18
9)باعرض سلام
2سوال درخصوص جرم تصرف عدوانی دارم.
اول اینکه اگرشخصی اطراف زمین دیگری راخاک بریزه وبه نوعی حصارایجادکنه برای خودش اماهیچ استفاده ای نکنه فقط برای اینکه خودش رامحق وصاحب زمین قلمدادکنه اینکارراانجام بده آیامشمول ماده690تعزیرات است یاخیر؟
دوم اینکه آیاجهت تحقق جرم تصرف عدوانی موضوع ماده690ارکان تصرف عدوانی حقوقی(مانندسبق تصرف وتصرف لاحق و...)لازمه؟
ممنون وموفق باشید
بازگو کردن
0 #3 درخواست رفع ابهام جهت رعایت حقوق داوطلبانمحسن1 1393-11-20 18:35
باسلام
اگرشخصی مقطع ارشدرابه صورت مجازی وبه شیوه آموزش محوربه پایان رسانده باشدآیاامکان دارددوباره همین مقطع رادردانشگاه آزادیادردوره روزانه سپری کند؟ادامه تحصیل دردوره دکتری برای کسی که بصورت مجازی آموزش محورپایان یافته آیاامکان پذیرمیباشد(دولت ی وآزاد)؟
باتشکر
ــــــــــــ
با سلام
هیچ منع قانونی وجود ندارد.
بازگو کردن
0 #2 درخواست رفع ابهام جهت رعایت حقوق داوطلبانسپیده 1393-08-24 19:36
سلام
اقا سوالات و جواب ازمون قضاوت رو تو سایت بذارین دیگه
سوالات تو وبلاگ اقای تحریری هس
بازگو کردن
0 #1 سوالمحمدی 1393-08-24 16:46
باسلام واحترام
ببخشید دوره فاخر حقوق کیفری اختصاصی کتاب جدیدیه؟؟
منظورتون کدوم کتبه
ــــــــ
سلام
نه بزرگوار
منظورم همان سه جلد قبلی است
بازگو کردن

اضافه کردن نظر

مطالب مرتبط